Pľucnik lekársky
Pľúcnik lekársky je vytrvalá bylina s kalíškovými kvetmi s piatimi lístkami , ktorá dorastá výšky 10 až 35 cm a je na povrchu chlpatá. Nápadným znakom je dvojaké sfarbenie kvietkov, ktoré sú sprvu červené, neskôr (po opelení) fialové až úplne modré. Zaujímavé je, že všetky farby nájdeme vedľa seba. Ďalšou zaujímavosťou sú často sa vyskytujúce biele škvrny na listoch.
Tento kvet rastie vo svetlých listnatých a lužných hájoch či lesných okrajoch, kde je piesčito- ílovitá, ale výživná pôda. V našej republike sa vyskytuje od nížin až po horské oblasti do výšky 1100 metrov nad morom. Inak na ňu môžeme natrafiť prakticky po celej Európe a v južnej časti Ruska.
Kvetenstvo
S kvietkami pľúcnika lekárskeho sa u nás najčastejšie stretáme od konca marca až do júna. Dá sa povedať, že tvorí prechod medzi jarou a letom.
Pestovanie
V záhradke sa dá pestovať v mierne vlhkej humóznej zemine, najlepšie so zotletým lístím. Od počiatku rastie pomerne bujne, po niekoľkých rokoch sa jeho trsy dajú deliť a rozsádzať. Na záhradnícke účely existuje niekoľko odrôd, dokonca s bielymi kvetmi, pôvodné farby sú ale najkrajšie.
Zaujímavosti
Má pomerne široké využitie v poľnohospodárstve i v medicíne. Hojne sa využíva ako medonosná rastlina, ale tiež ako droga, ktorá má priaznivý účinok nečinnosť žliaz s vnútornou sekréciou. Kedysi sa používal proti zápalu priedušiek, kašľu, astme, dnes vieme, že má aj protizápalové účinky podporuje zrážanlivosť krvi. Zrezáva sa predovšetkým jeho kvitnúca vňať, ktorá sa suší v tieni na dobre vetranom mieste.